awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

± √2 write the quadratic eaquation with the given roots.
Among all school of thought concerning the representation of Buddha, which of the following is not a common trait of Buddha?
47 minus 3 times the difference of 15 and 2
Did the assumption of containment lead the United States into unwise commitments and actions in Southeast Asia, Latin America, and the Middle East, or was the n
Ocean current that cools the West Coast of the United States
advantages and disadvantages of coal
how to find the area of a circle
ios 9.3 failed verification because you are no longer connected to the internet
limiting reagent definition
examples of prime numbers