Hannahmae Hannahmae
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

The price of 8.4 ounces of crackers is $2.42 what is the unit price? Round to the nearest cent

Respuesta :

shelbyorozo2012
shelbyorozo2012 shelbyorozo2012
  • 01-05-2018
It would be $2. 32.






I hope I helped you.
Answer Link
ummuabdallah ummuabdallah
  • 11-12-2019

Answer:$ 0.29

Step-by-step explanation:

You can use the knowledge of proportion to solve this.

8.4 Ounce = $2.42

1 Ounce = x

Then you cross multiply

8.4 × X = $2.42 × 1

8.4X = $2.42

You divide bothside by 8.4

X = $2.42/8.4

x= $0.2880952

x= $0.29 to the nearest cent

Answer Link

Otras preguntas

How do the central nervous system and the peripheral nervous system work together to control the body?a. the direction that information flows to and from the br
What habitat does the red knot prefer
Which is greater 28% 3/5 or 0.31
What is the challenge of the Cabinet Issue - National Bank
Solve the system by substitution. y, equals, 3, x, plus, 14 y= 3x+14 y, equals, x y= x
what is adam smith suggesting happens any time tradesmen meet together away from the general public?
ethics nothing to do our personal and social lives true or false​
-8 -10/3 -5 -2 least to greatest
people all over ___ world have different eating habits. complete the sentence with the suitable determiners
Identify the stages of meiosis