daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

Find x in each figure (assume the segment across the triangle is parallel to the third side)
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!
what does x=, im very stuck on this
Just need the answer quick
HELP!! i really need the answer to this question but i cant find the solution
calculate the number of atoms in 2.5 moles of sodium
-18 b/8=13 what is b
global warming leads to rise in the water level . Do you agree ? Prove your statement
The ray that falls on the surface of a mirror from the object is called _________ ray. (Incident/reflected)
Based on the diagram, which statement is accurate A AB = BC B AD = AC C AC > AD D AD > AC