hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

Why did the anti-federalist demand that the bill of rights be added to the U.S. constitution
Write a metaphor about someone who is very stubborn
How do you write 14.8256 in expanded form
Medinas capture the unique historical character and social patterns of cities in North Africa and Southwest Asia. Labyrinths of winding alleys and many kinds of
Which three glands secrete the protein fluids which are constituents of semen?
Novel pantai kasih... Perbezaan watak utama dengan watak sampingan?? #hope dpt tlg
what is 46% as a fraction in simplest form
In The Communist Manifesto, Karl Marx hypothesized that capitalism would fail if workers.?
what is 0.986 rounded to the tenths place
Describe how the plasma membrane controls what goes into and come out of the cell