longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

What are some of the continued challenges to the San Bushmen's way of life?
What's the range of this?
Please help on these questions!
Ken planted 10 flowers and 8 shrubs in his garden. He ran out of fertilizer before he finished and 3 flowers and 2 shrubs were planted without fertilizer. What
Which statement best explains how to find the area of the kite? A) Multiply the length of CA, which is 14, times the length of BD, which is 4. B) Add the length
Crazy Book club has a membership of 400 and operates 23 - horror book groups and 36 fantasy book groups. Before deciding whether to accept new members, the club
This State is famous for the tea grown on the slopes of the hill. Beautiful hill station Darjeeling is situated in this state​
what is constant layout in android studio​
HELP PLSS!1- HCI22- HCI3- HCI44- H2CI5- H2CI46- H6CI​
which proportion could be used to express 18/20 as a percent