kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an action employers must take when providing construction workers with fall protection
This year, she has competed or This year, she competed in three competitions
I don’t know how to do this
Which functional group determines two groups of sugars?
Which of the following groups contain three elements with stable electron configurations? A. helium, xenon, carbon B. xenon, neon, boron C. calcium, krypton, ar
explain one way to add 3 digit numbers
An ad for a weight-loss supplement claims that people who use the supplement will lose 20 pounds in one month. This is based on a study conducted by the company
Relationship between 7742 an 7785 is there any difference What is the difference between 7742 and 7785
what is the difference between stirring hot soup with a wooden spoon and a metal spoon? what physical property is being observed?
How many different numbers can be obtained using five binary bits?