chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

In opera, a brief musical phrase or idea connected to some person, event, or idea is known as a/an A. leitmotif. B. ode. C. overture. D. exposition.
6 multiplied 5 =3 multiple
which of the following is a mathematical expression choose all that apply A)12 B)10g C)8-d=16 D)6+4=10 E)8-v F)2greater then 4
n= t/t. if n = 8.00 and t = 2.30 days, what is the value of t with proper units
what are the benefits of wax?
Expand (a – 1)(a – 2) by using the FOIL method
how to write 5x - 7y = 14 in function form
how do u solve d÷12=2
Chlorine has 7 electrons in its valence shell it accepts the electronic to complete its octet it becomes an chlorine ion (CI-) what is the nature of this chlor
many americans wanted a new plan of goverment because the article of confederation was too