parisowl5507 parisowl5507
  • 03-02-2018
  • Mathematics
contestada

A small box of raspberries costs $2. a large box of raspberries costs $6.the large box costs ? times as much as the small box

Respuesta :

shannonfayeatkovx2cr shannonfayeatkovx2cr
  • 03-02-2018
it costs 3 times as much and 6/2= 3
Answer Link

Otras preguntas

Similarities between "She walks in Beauty" and "Kubla Khan"? I have to write an essay analyzing the two and figuring out how they connect to one another.
Which of the following best describes a typical liberal arts college? A. night classes and vocational training courses available B. small classes and personal a
X=3n-18 the measure of Y=2n-27
A building was constructed last year for Agro Co. for use as a production facility. Construction began on January 1 and was completed on December 31. The paymen
there are between 24 to 40 students in a class. the ratio of boys to girls is 4:7. how many students are in the class.
The Volume of a gas is measured to be 675.6 mL at 61.8 C. If the volume of the gas were changed to 410.9 mL, what would the final temperature be?
David was thinking of a number. David doubles it and adds 2.9 to get an answer of 13.2. Form an equation with x from the information.
[tex]3 + 3 + 3 = [/tex][tex]5 + 5 + 5 + 5 = [/tex][tex]5 + 5 + 3 = [/tex][tex]3 + 3 + 3 + 5 = [/tex][tex]5 + 5 + 5 = [/tex][tex]5 + 5 + 3 - 3 = [/tex][tex]5 +
In nuclear fission reactions, what causes the atom's nucleus to become unstable
how many lines of symmetry does the letter x have