Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

What are the coordinates of the y-intercept for the equation y + 3x = 6?
can anyone please help 35 points if you can
The “address” of a place using absolute and relative terms
1.do you think this exercise can help you in understanding yourself better?2.how can this help you in achieving academic success? ​
The price of an item has been reduced by 10%. The original price was $51. What is the prince of the item now?
12/sqrt2 + sqrt18 in the form bsqrt2 where b is an integer
when data is input into computer the number or words we understand are translated into binary number system. is it true or false​
The price of an item has been reduced by 10%. The original price was $51. What is the prince of the item now?
what will happen if one biotic component exceeds the number of individual that an area can carry?
Which statement describes a climate condition? NEED IT ASAP​