mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Describe the structure of a water
Which Doesn't Belong?: Which one does not belong? Identify the fraction that does not belong with the other three. Explain your reasoning. 1/8 1/4 4/5 1/6​
An image that cannot be obtained on a screen is called​
Each side of a square is (7+3x) units. Which is the perimeter of the square
PWEASE HELP ME!!! UwU
Which statements describe a physical property of matter? Check all that apply.
List the type of ecology and explain them in short.​
When your exponent is negative, you move your decimal.. A)to the right B)to the left C)to both sides D)nowhere.... the decimal goes nowhere
Given 1 kg = 2.20 lbs, how many kilograms are in 338 lbs? __kg (3 significant figures)​
What is the average rate of change for this function on the given interval? -1/5 1/5 -5 5