alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Lashley trained rats on a variety of mazes, then made deep cuts in their cortexes. he found that the cuts produced ____.
common sites for venipuncture
Which nation is responsible for 25% of global emissions and is the world's heaviest polluter?
Within which galaxy does the Sun and its solar system belong? As you are researching, list at least three characteristics that you learned about this galaxy.
Please help I will reward brainly
What is the sum of the arithmetic series 18 sigma t=1 (5t-4) A. 783 B. 1,566 C. 819 D. 86
What was the Manhattan Project? A. an isolationist organization determined to undermine American involvement in World War II B. a socialist organization deter
PLEASE I NEED HELP what is the equation of the circle with center (-4 -3) that passes through the point (6,2)
Evaluate 6+3b if b=7
Does anyone have and essay on Huckleberry Finn to these specifications or close to them?