ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

Why did Americans want the territory of California
A basic idea of ___________ was to conduct time-motion studies to find the best way to perform each task, then teach people to use these methods.
just need help with this explain​
whether you think Andrew Jackson believed that American Indians would be happier in their new land.
Which of the following are acute scalene triangles?
Which statement describes a major similarity between the impacts of the Renaissance and the Protestant Reformation?
Can someone please help me with this? it's really important, ill give 10 points for this.
Which Jane Austen novel is a Gothic parody? A. Sense and Sensibility B. Northanger Abbey C. Mansfield Park D. Persuasion E. Emma
Move point C so that ∠BAC and ∠CAD form a pair of supplementary angles, or angles whose sum is 180°. Record each of the angle measurements for this case.
Once i built a tower, up to the sun, brick, and rivet, and lime, once i built a tower, now it's done— which reality of the great depression does the excerpt con