labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

How to cheer someone up??
The sum of two consecutive integers is one less than three times the smaller integer. Find the two integers
I'm writing a poem about Embarrassment for English class. Can you guys help me finish this sentence? I'm having brain farts... Also please give me additional li
what do you think of Donald Trump, the best president since the making of America?
The museum charges $14 for adult admission and $11 for each child. the museum bill for a school field trip was $896. a. write a linear equation in general form
During the past five years, the nation of andolvia began a massive undertaking: teaching farmers how to successfully grow and harvest peanuts. the government su
Suppose the government institutes an effective price ceiling in the market for oranges. what can we expect to happen to the total surplus in the orange market?
A city has a population of 220,000 people. suppose that each year the population grows by 8.75%. what will the population be after 6 years?use the calculator pr
true or false: the people of the Byzantine Empire spoke Greek.
Anyone know this if so please help