kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

La maestra estaba en la escuela Correct or incorrect
What is the most common problem associated with power surges?
Who made and sold arrows in elizabethan england?
How to find the area and what’s the correct answer
Calculate the force exerted on a rocket when the propelling gases are being expelled at a rate of 1400 kg/s with a speed of 3.6×104 m/s .
Ann has 30% less money than Mary, and Jessica has 70% more than Mary. If the 3 of them have a (added up) total of $102, how much money does each girl have indiv
Why were some europeans willing to explore and colonize distant lands?
An object will sink in a liquid if the density of the object is greater than that of the liquid. the mass of a sphere is 9.83 g. if the volume of this sphere is
Ms. Collins purchased a vase in a shape of a cube that has a volume of 11 cubic feet. She wants to put it on a shelf on her wall that is 2 feet below the ceilin
What is the weight, in n, of an object with a mass of 200 kg at a location where g = 9.6 m/s2. round the final answer to the nearest whole number?