shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

Which pair of formulas represents two compounds that are electrolytes?(1) HCl and CH3OH(2) HCl and NaOH(3) C5H12 and CH3OH(4) C5H12 and NaOH
The "second front" on the beaches at Normandy in France allowed the Allies to what?
What is the volume of a sphere that has a diameter of 18 in.? Use 3.14 to approximate pi and express your answer in hundredths. in3
Given the balanced equation representing a reaction: 2CO(g) + O2(g)<==> 2CO2(g) What is the mole ratio of CO(g) to CO2(g) in this reaction? (1) 1:1 (3) 2:
What are the human pathogens that are endemic to sub-Saharan Africa and can be transmitted through bug bites or the consumption of contaminated foods?
find the eccentricity of the ellipse 4x^2 +16y^2 +32x-32y+16=0
Which mountain chain that is 4,500 miles long, forms South America's "spine?"
As a result of the gold foil experiment, it was concluded that an atom(1) contains protons, neutrons, and electrons(2) contains a small, dense nucleus(3) has po
how to say wrong in french
Does an equation always have a solution