starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Adaption that enables an individual to blend with its surrounding
The f2 generation phenotypes resulting from the mono hybrid cross of pure reds display a ratio of
What is 5 cm to km? is it 0,00005? if im wrong please correct me because tomorrow i have exam
When does a star reach equilibrium?
Despite all of our amazingly lucky shots, we still lost the basketball game in the end. Which answer identifies the adjective phrase and the word it modifies?
Hi guys... I need to write an essay about a famous soccer player..etc.. What do you know about Robbie Rogers ? (tell me everything you know) national,girlfiren
How are representational, abstract, and nonrepresentational artworks different? Choose all answers that are correct. A. Representational artworks look realis
The state tax on clothing is 5.50 percent. what is the cost of 25$ shirt, including tax?
what is complicated about identifying ancient geogrphics
what happened to russia's window by the sea