jennybryanmcb
jennybryanmcb jennybryanmcb
  • 04-08-2017
  • Mathematics
contestada

Abdul put gas in his car. He paid $18.32 for 8 gallons of gas. What is the unit price?

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 04-08-2017
Unit price is price per gallon.
18.32/8=2.29
Final answer: $2.29 per gallon
Answer Link
sefnupe1 sefnupe1
  • 04-08-2017
$2.29 a gallon

18.32/8 = 2.29, which represents dollars per gallon.
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of three in 34,525
How do you convert 0.4 repeating into a fraction?
How would weather reporter read 0.103 meter?
what is the 29th sequence in the triangular number sequence a.k.a the pascals sequence
A somatic cell of the common octopus (Octopus vulgaris) has 56 chromosomes. What number of chromosomes will an octopus gamete contain? A. 14 B. 28 C. 56 D. 112
How are the 4s in 0.44 related
how is the shape of an enzyme related to its function?
how big is San Nicolas Island
what 5000 is 1/10 of?
how big is San Nicolas Island