jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

can people plz help me on this work that i don't get? just do 55 to 63 plz
Life after the industrial revolution included increased
Solve each equation. 2x = 5 x = ___
485.6 oz. / 0.0353 oz./g = _____ g/mL
Hey:) whats your fav football team?! (CHEIFS all the wayyyyyy) superbowl againnnnnnn
Can any1 gift me nitro type gold membership on nitro type.my usename is Yuta hibiki lame. If some1 does ill give them my 900 pnts and all the other points i get
A spring whose spring constant is 850 N/m is compressed 0.40 m.  What is the maximum speed it can give to a 500. g ball? 4.    If the spring in #3 were compress
PLEASE HELPPP SOMEONE!!!!!!
Atmosphere pressure is about 100000 Pa. Calculate the force of the Atmosphere on a person whose Surface area is 2.0m
I will mark you brainiest if you can answer this write the equation for the line in the slope-intercept form. (2,-5) and (0,1)