giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

Maxine compiled a list of these car prices:$7,500,$6,500,$5,750,$4,900,$6,250 and $4,200.Find the mean of these prices
why did el patron save matt’s brain in the first place
Charlie took a nap. He fell asleep at 11:25 AM and he woke up at 3:12 PM. How long did he sleep?
Charlie took a nap. He fell asleep at 11:25 AM and he woke up at 3:12 PM. How long did he sleep?
Please help me with all I will mark you brainly
please help 10 points!
How can this sentence be changed into a simple sentence? The ski club members are raising money for a trip to Aspen, but they will probably pay most of the expe
In the figure, angle A measures 38 degrees and angle D measures 26 degrees. What is the measurement of angle E?
How can this sentence be changed into a simple sentence? The ski club members are raising money for a trip to Aspen, but they will probably pay most of the expe
you deposit $4000 in an account earning 4% interest compounded quarterly. How much will you have in the account in 10 years