keoshajohnson93 keoshajohnson93
  • 01-08-2017
  • Mathematics
contestada

in a grocery store steak cost $3.85 per pound if you buy a three pound steak and pay for it with a $20 bill how much change will you get

Respuesta :

bugmonster31 bugmonster31
  • 01-08-2017
8.45 because multiply and subtract 20
Answer Link
vibhu1 vibhu1
  • 01-08-2017
The steak when bought with a $20 bill would cost totally $8.45
Answer Link

Otras preguntas

Find the exact value of each expression. DO NOT use a calculator. sin 22π/3
Find the value of x.
Bonjour je dois trouver 11 mot qui qualifie ou sont présent dans la nouvelle le portrait ovale et je dois dire pourquoi je les ai choisi ( mots interdits portra
Write the equation of the line that has a slope of -12 and goes through the point (6,2)?
Find the slope (rate of change) of the line. A. 5 B. -5 C. 1/5 D. -1/5
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves
Given , find the quotient. (2 points) −14.6 1.825 −3.65 14.6
If the weight of a package is multiplied by 5/6 the result is 10 lbs. Find the weight of the package. 1) 8.3 2) 50 3) 60 4) 12
Find the x and y intercepts y=6x+12
What would you say to or do about a team member in the following situations: 1. Is always late. 2. Whispers to others or starts side conversations during team m