Atopa1 Atopa1
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 litre of milk is 2 2/5 find the cost of 5 litres

Respuesta :

mathkitty
mathkitty mathkitty
  • 03-05-2017
2.40 times 5 is 12. The cost is twelve dollars.
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 03-05-2017
5L($2 2/5/L)  convert mixed number to improper fraction a b/c=(ac+b)/c

5L($12/5L)=$12.00
Answer Link

Otras preguntas

What does the word unsettling mean, as used in Paragraph 24? O A. annoying OB. miserable O C. confusing OD. uncommonly
19. Fuel x costs $2 per gallon and fuel y costs $3 per gallon. You have at most $18 to spend on fuel. Write a system of linear inequalities to represent this si
Definition of quad cane...A. A cane with five rubber tipped feet designed to bear a little weightB. A cane with four rubber tipped feet designed to bear all you
Why did many Americans fear that the US military was falling behind that of the Soviets?
is global warming real?
LOOK AT THE PHOTO HELPP MEE (GET POINTSSS)
A ______ is placed above the size indicator of a unit symbol to show that it is task-organized for a specific mission or operation.
Write the quotient when the sum of 73 and 37 is divided by(i) 11 (ii) 10
An object with the mass of 300 g is placed in a container with 200 cm3 of * 10 points water and the amount of water poured out is recorded, as shown in the figu
Write the quotient when the sum of 73 and 37 is divided by(i) 11 (ii) 10