lovefromapril lovefromapril
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

a school bake sale earned over $25 from selling cookies, which cost $3 each. how many cookies did they sell?

Respuesta :

hannah9miske
hannah9miske hannah9miske
  • 02-05-2017
They sold 8 cookies.
Answer Link
bcalle
bcalle bcalle
  • 02-05-2017
3x > 25
divide both sides by 3
x > 8.33 cookies
They had to sell at least 9 cookies.
Answer Link

Otras preguntas

How do you find surface area?
Dirk plants 12 seedlings in 8 min. At this rate, how many seedlings could he plant in 70 min? A.80 B.105 C.120 D.210
how can i solve this.
What are the roots of a quadratic equation?
Where should the dash or dashes be placed? Modern players are much more muscular it’s rare to see a lanky player anymore than are players from the past. Mo
An eraser and five pencils cost $1.20 If the eraser costs $.45 how much does each pencil cost?
What kind of equation do I need?
A corporation that does business in many countries and has facilities in many countries is a(n) _________________________.
why does your body need reserves of strength,flexibility,and stamina?
what is 345.6 in expanded form