HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

find the sum of 7a 3 14a 12 and -6a 3 12a 2 -7.
caleb has a complicated and difficult research paper due soon. what should he do to keep from feeling overwhelmed and procrastinating?
Find the first fourth and eighth terms of A(n)=-2•5^n-1
¿cómo va a pagar pablo?
Which of the following is an example of microevolution? A caterpillar changes form into a butterfly. A population of birds with red feathers slowly changes to h
what is the product of the binomial (x+4)(x+3)
Charles martel became a christian hero when he stopped the muslim invasion at the battle of tours. a. true b. false
what term describes the behaviors between males and females of the same species for the purposes of mating?
The disagreements between hamilton and jefferson led to
you buy a lily and an african violet on the same day.you are instructed to water the lily every fourth day and the water the violet every seventh day after taki