makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

is my answer correct??
Difference between Flora and Fauna.
What group of organisms remove carbon dioxide from the atmosphere? A. bacteria B. fungi C. green plants
What are three ways the Treaty of Versailles failed and set the stage for a new world war?
Explain why it was important to clean each piece of metal you used with sandpaper prior to doing the experiment. (2) What specific problem might you have encoun
A large truck is driving in the middle of a three-lane road. What is the best way to pass the large truck?
What are the basic types of immune system cells? Select all that apply. lymphocytes O red blood cells o granulocytes monocytes o antigens DONE
Who invented Autochrome?
How did the Panama canal benefit U.S. trade
sin^-1 0.42 find the nearest degree