ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Free trade can be harmful to an economy because it: A. prevents consumers in some countries from buying foreign products. B. encourages businesses to relocate
What is 12- 8.96? (Show work)
can anyone solve this​
Please help with this question
You have a favourite brand of trainers that you love. You have asked your parents for a pair of these trainers as your birthday present. Last night you saw a do
Kendra showed character when she turned in the wallet she found. Which is the meaning of the word "character"? O 1. a person or animal in a story 02. a quality
1. How did conquering Mexico affect the Spanish? * A. made them wealthy B. changed government to monarchy C. Aztec culture was erased D. U.S. went to war with S
Answer plz ty multiple choice easy
Is the equation conditional, an identity, or a contradiction? y - 11 + 3y = 6y + 4
Please help please please please