ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Propaganda is any official government communication specifically designed to __________. a. influence public opinion b. keep the public informed during a cris
ATP molecules store cellular energy. When phosphate groups are removed and molecules of ADP are formed, energy is released. This energy can be used to perform
Why do earthquakes and volcanic eruptions frequently occur in the same areas?
Lost and describe two ways unicellular organisms move
During gym class, Raul walks briskly for a half hour. Jenna decides to sprint and run the bleachers for the same amount of time.Which statement best compares th
2 oraciones de tiempo,lugar y modo
In what ways did the geography play a role as in Roman safety
Why was the Manhattan Project kept top secret? A: The Allies were afraid that the technology would be stolen by spies belonging to Germany or Japan. B: No one
Which social structure allows the government rather than individuals to own and control Industries
The process of a material going through a change of state from a gas to a liquid is called