kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

please solve this question faaaast​
If an electron is released at the equator and falls toward earth under the influence of gravity, the magnetic force on the electron will be toward the
Write an equation for the graph in terms for x Y=
Please help i am confused
Energy cannot be produced by fungi and heterotrophic organisms
PLEASE PLEASE HELP !! The translation below is used on all three triangles. (x, y) → (x, y + 1) What happens to the triangles? Which answer would it be A, B, C,
Superman is standing 393m horizontally away from Lois Lane. A villian drops a rock 4 m directly above Lois. I f Superman is to intervene and ctath the brock
what is fractional distinction?​
Please help im confused.
The acid dissociation constant of alloxanic acid is. Calculate the ph of a solution of alloxanic acid. Round your answer to decimal place