CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following atoms has 4 valence electrons
19 pint is equal to how many pints
What was the Rule of Occupation
If nothing ever eats a hawk what might eventually happen to the energy stored in its body.
help its urgent!! simple ALGEBRA!!
Isaac is painting a wall that is 9 feet. So far, he has painted a part of the wall that is a 4 feet by 7 feet rectangle. What is the area of the part of the wal
The EXHAUSTION I felt during the tournament made me want to give up. Which best replaces the uppercase word in this sentence? sadness dehydration fatigue conf
he was the most famous mountain man in new Mexico
What is made up of usable amounts of metallic elements
why does lowry include annemarie's thoughts about how the Jews are standing straight despite their loss of all obvious sources of pride in number the stars