27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

How do I find the rate of something?
Adam has 4 1/3 gallons of apple juice, 3 5/9 gallons of orange juice, and 3 1/2 gallons of soda in his refrigerator. How many gallons of juice does Adam ha
How many chapters are in the book of John?
What is the approximate volume of the sphere? Use 3.14 to approximate pi and round the answer to two decimal places if needed. A. 48 cm3 B. 150.72 cm3 C. 288
how to say you owe me in spanish
Use the graph; Describe the association between the year and the distance jumped for the years after 1988.
how many moon have a pluto? give they name
(-2√7x^2) * (1/3√28x^3)
Which of the following values of x makes the inequality true? x + 35 < 83 A. 53 B. 48 C. 51 D. 49
Find the value of x that makes the equation true. 9x = –54 A.6 B.–9 C.–6 D.–54