celestelll celestelll
  • 01-05-2022
  • Mathematics
contestada

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time

whats the better deal please help me with this ive been trying for a long time class=

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 01-05-2022

Answer:

Brand A is the better deal!

Step-by-step explanation:

Let's start by comparing.

We know brand B has the following cost: 5 ounces = $3.75

10 ounces $7.50 and 16 ounces = $12

Now check the graph.

6 ounces cost $3

12 ounces cost $6

20 ounces cost $10

I don't think we need to look any further but brand A is the better deal!

Ver imagen zrh2sfo
Answer Link

Otras preguntas

HELP PLSSS DUE MONDAY (SCALE FACTOR)
here are 63 students in the cafeteria. There are 9 students at each table. a. At how many tables are the students seated?
b3wiqfegbgihgkbw ihkdb hevrhikjbc jnfjejnfjoenouhnflkanc
8-OHydroxy-deoxygenase Measure: A) Indicates the rate of glycolysis B) Measures oxidative damage to DNA C) Reflects mitochondrial ATP production D) Represents p
hhhfugggvvvugcuucjgyyyygyvvvvvv
What kingdom was the glory age of ancient Egypt?
5.04 two side to every story Worksheet, I am reading Esperanza Rising novel by pam mumoz ryanPart 2: Conflict Timeline You're going to write about THREE differe
Simplify -|-7+4| I don’t know how
Working out for 5(a+3)=8
28-day-cycle schedules are subdivided into four groups___________