777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

(3x-4)∧2=8 how do i solve this
What is the value of (-4.5) (-8.25) ? Please!
factor completely if the polynomial is not factorable write prime also state the methods used to factor the polynomial. 1. x^2-12x+36 2. r^3-81r 3. 35x^3y
12/2 as a whole number or mixed number
what is 6/7 - 2/5 please help
Estimate the total weight of two boxes that weigh 9.4 and 62.6 pounds using rounding and compatible numbers. which estimate is closer to the actual total weight
What is the biggest states when it comes to total area and the number of citizens? Thanks for your answer!
A tourist being chased by an angry bear is running in a straight line toward his car at a speed of 4.00 m/s. The car is a distance d away. The bear is 37.2 m
write the ratio as a fraction in simplest form6ft to 4yd
What country claimed land in the far north of north america?