harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

members of which phylum contain stinging capsules that poison the entangled prey
What two phase changes occur between vapor water and liquid water and at what temperature does each phase change take place
How to translate equation into a sentence. 7(p+23)=102
The sum of three numbers is 64. The second number is 3 more than the first. The third number is 11 less than twice the first. Find the numbers.
A three-carbon alkene contains two double bonds. Predict its molecular formula
Rick knows that 1 cup of glue weighs 1/18 pound. He has 2/3 pound of glue. How many cups of glue does he have?
What is the subject and predicate of this sentence. she cooked breakfast over the camp fire
What kind of consumers do omnivores eat?
Which is an advantage that single-celled organisms have over multicellular organisms?
The sum of three numbers is 64. The second number is 3 more than the first. The third number is 11 less than twice the first. Find the numbers.