promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of W?
Mass, volume and density are all properties of A matter. B weight. C gravity. D formulas. ANSWER FAST !!
Determine the domain and range: {(-9,0), (-6,0), (-4,0), (0,0), (3,0), (5,0)}
Rebecca has 6 yards of ribbon. It takes 3/8 yard to wrap one package. How many packages can Rececca wrap?
Olivia and Ray walk to school. Olivia walks 1 4of a mile to school. Her walk is 2 3of the distance that Ray walks to school. What is the total distance, in mile
A coat distribution center needs to ship 1,975 winter coats to a local store. They can place exactly 4 winter coats into one small-sized box. A medium-sized box
If NASA scientists use positive and negative numbers to represent the time surrounding a rocket launch, what would zero mean? one hour before take-off two minut
Where and in what features is water found on Earth?
Sort the environmental, biological, and situational stressors into the correct categories.
Why would Germans avoid “sullying” their reputations? Think in terms of potentially negative consequences.