schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

PROJECT: SUMMARIZE IT! The ability to summarize information is a vital component to understanding the information you read in your coursework. To summarize info
Any gîrls here free to talk
A scientist is working with two different concentrations of hydrochloric acid (HCI). One bottle is 80% HCI, and the other is 40% HCI. For their experiment they
im sad and depressed because i just got called to the library to get told i didnt mke the team for the battle of the books
A one-day pass to an amusement park costs $40. A round-trip bus ticket to the park costs $5. Write two equivalent expressions to find the total cost of a one-da
plum-pudding model other name​
plum-pudding model other name​
Answer number 5 a,b,c,d,e pls thanks
this is for medical detectives
Any gîrls here interested in zööm