goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

what equation can I use to find the side of a cube whose area is 729?
Which relations are functions and which are not functions? Column A Column B 1. {(3, 2), (6, 4), (9, 6), (12, 8)} 2. {(2, 3), (2, 5), (3, 6), (9, 4)} 3. {(
Solve the equation; 2x-1=3
A circular fountain has a radius of 9.4 feet. Find its diameter and circumference to the nearest hundredths
What is 30% in decimal form
Y varies directly as x If x= 5 when y= 12 find x when y = 30
In both China and Japan, nationalism was tied to _____. A. isolationism B. globalization C. a turn toward trade D. increased contact with foreigners
PLEASE GIVE CORRECT ANSWER THANK YOU !!!!!! : ) 1.) 2x+8+4x-5 2.) b +72y-4.2y+1 3.) 10r-5+3+r 4.) 3x+14 -x -15 5.) -6.6z+11+1.3+ +2z
29 feet = how many yards and how many feet?
Which would be the least helpful for supporting interpretations about the lives of late nineteenth-century immigrants?