nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What information is covered by hippa
Imagine that muskrats are removed from wetland ecosystem predict what would happen both to producers and to secondary consumers..
a rectangular parking lot has a length of 88 meters. the length of the parking is three times the width. find the length and width
the Indian bow was known to penetrate what​
The extended warranty on a $960 dishwasher is 21% of the purchase price and lasts for eight years. What is the effective cost per year of the extended warranty?
8. What atom is a noble gas in group 18, row 4? A. Ar B. Kr C. Ne D. Rn
Calculate the value of this expression: -4 + 5(9) YOU’LL GET 30 POINTS PLZ HELP
A student doing research for a project enters the following search terms : scuba AND advancements OR technologY which of the following best describes a lik
4/5-3/10???? Help plzzz
Consider the function f(x) = 3x. Which statement MUST be true? A) f(3) f(1) = f(6) f(4) B) f(3)·f(1) = f(6)·f(4) C) f(3) − f(1) = f(6) − f(4) D) f(3) − f(1