laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

Which structure is mainly responsible for releasing energy from food molecules in cell ? 1. Ribosomes 2. Cell membranes 3. Chloroplasts 4. Mitochondria
What is formed by groups of cells that work together?
When organic matter in soil decomposes, it creates a layer called _____?
the product of 30 degrees and 60 degrees is the same as the product of
Draw a sketch to help you solve this problem. Express your answer in simplest form. Lana put up a strip of wallpaper that was 1 2/6 yards long. She put up anoth
What motifs are predominant in traditional haiku? Check all that apply. time nature religion politics change
Explain how changing temperature leads to an unstable ecosystem
The main inspiration for William Blake’s art and poetry was _______.
If the lateral area of a cone is 587pi cm^2and the radius is 32cm what is the slant height? 5.8 9.2 13.7 18.3
If $5000 is invested at an interest rate of 4% each year, what is the value of the investment in 5 years? Write an exponential function and solve.