ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

HELP!! HARDEST QUESTION EVER WILL MARK BRAINLIEST!
PLEASE HELP ASAP!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!! Find the cosine of ∠G. Write your answer as an integer or as a decimal rounded to the nearest hundredt
The counterclaim's purpose in an argumentative essay is to _______. Select all that apply A. Emphasize a point B. Strengthen an argument C. Show the weakness
what is the difference between organic chemistry and inorganic chemistry?
Jose is thinking of a number. The number is not odd. The sum of the digits is divisible by 2. The number is a multiple of 11. It is greater than 5 times 4. It i
Carrie, Shondra, and Tamika decided to make hand-made invitations for their party. Carrie and Shondra got together on Saturday and made 16 invitations altogethe
please help I ave another one I don't know!!!
simplify this expression leaving your answer in index form​
If the circumference of a circle is 3/4pi cm what is the area of the circle in terms of pi
What is C in the electronic circuit ??