im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

What are the common elements found in the structure of fats, carbs, protein, and vitamins? What about in minerals?
HELP PLEASE I NEED HELP RIGHT NOW! PLEASE NO LINKS I will give Brainliest to correct answer!
A) Construct NFA accepting a language L = a (ae)*or (iou)*. ∑ = {a, e,i, o,u} b) Convert the above NFA to an equivalent DFA by using "Tabulation Method".
The diameter of a cylindrical construction pipe is 4ft . If the pipe is 24ft long, what is its volume
Someone help me solve this
pls help me i dont know math I need to find X and Y
sorry, heres the question with the actual picture
list importance of technology and science​
i need help someone answer, thanks!
Pls help 10 pnt X= 6 3.75 2