joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

A red die is tossed and then a green die is tossed. What is the probability that the red die shows an even number or the green die shows an even number?
can someone help me on these two equations #1.A cafe offers senior citizens a 15% discount off its regular price of $8.95 for the dinner buffet. How much of a d
the silk road facilitated _____​
Martin Luther King, Jr. was the first president of this organization that used African-American churches to coordinate the civil rights movement.
Hamill finds the measure of x to be 90. He justified his work by writing “ all exterior angles of a polygon are found by 360/n. Which of the following statement
Who first used the charlot as a weapon? The mycenaeans The egyptians The hittltes The sumerlans
The complex number z = -2 + 10i is a sum of...​
Maureen plants tulip in a rectangular flower bed I need a helping hand on this
What is a characteristic of a core area? I. Economic strength II. Increasing poverty rates III. Isolation from other countries IV. Struggling infrastructure
a parabola is the set of all points that​