Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Original price: $63.00 new price: $56.07 arrowright original price: $37.50 new price: $34.50 arrowright original price: $12.25 new price: $13.23 arrowright orig
a piece of steak by jack london what does this story teach readers about the acquisition of wisdom?
When a bacterium is transferred from the nutrient rich to a nutrient poor environment, ot starts producing _______, and ________ regulatory mechanism gets activ
A reaction in which an element or compound reacts with oxygen to form an oxide compound is called a.
Describe Alchemy in your own words
What would you like to see elected leaders in washington get done during the next few years?.
Which graph shows the solution to this system of inequalities? ys-x+1 y> 2x-3
Water molecules are often connected by strong hydrogen bonds. What type of solid is ice?.
Regardless of whether you’re getting a job or going to college, what interests and skills do you have that you can utilize as you head into life after graduatin
Which blow over long distances?