givinhhbbvvvvvh92 givinhhbbvvvvvh92
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Supposed 12 inches of wire cost $.72 at the same rate how much insensible 33 inches of wire cost

Respuesta :

mohammedsissa1999
mohammedsissa1999 mohammedsissa1999
  • 04-01-2022

Answer:

$1.98

Step-by-step explanation:

12 ÷ 0.72 = 16.67

33 ÷ X = 16.67

X = 33 ÷ 16.67

=1.98

Answer Link

Otras preguntas

Cracks in the road, potholes, gravel and even wet leaves are a few examples that can cause _______________ and dangerous conditions for drivers.
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST AND GIVE 5.0 STAR RATING
simplify expressions 2x+6y+7×=​
A t-shirt is on sale for $20. Today, a morning sales clerk decreases the price by 30%, and then the afternoon sales clerk increases the price by 20%. What is th
Help pls asap! Confused!
Is the equation a linear function or nonlinear function?
What flourished in the 1000s and 1200s in the Muslim world?
The lens of your eyeball has a convex shape. Which statement about the lens of the human eye is correct? Question 4 options: It is smoothly curved and opaque, a
A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food indollars per pound?
the area of the curved surface of a solid cylinder is equal to 2/3 of the total area of the same cylinder . If the total surface of the cylinder is 924 sq.cm, f