faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

Which of these statements about Ivan IV of Russia is correct? a. He was known as "Ivan the Lovable" for his tender care of Russian nobles. b. He killed hundreds
What is the difference between 4 twenty five and 3 twenty five
an example of a constant acceleration is
A store is having a sale where winter clothes are 60% of the original price. A sweater is on sale for $30 . What was the original price of the sweater? Can you
Write Standard from y=-9/5x+3 ??
Which term describes the example below?A child with no freckles has a mother who has freckles and is heterozygous and a father who has no freckles and is homozy
How are the circulatory systems in animals and plants alike? A. All plants and animals have a heart. B. Their circulatory systems move blood throughout the orga
What is one result of a chemical change? A. Energy is created. B. A new material is formed. C. Materials change from one state to another. D. Elements are perma
Calcium oxide (CaO) forms when an atom of calcium loses two electrons, giving it a +2 charge and an atom of oxygen picks up two electrons, giving it a -2 charge
Elected tribune in 133 B.C.E, ________attempted to restore the small landholder.