aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

write the fraction as a product of a whole number and a unit fraction 5/6
what is the quotient of 44/0
The House of Representatives passed a bill changing the income tax rates. Which statement must be true
Which research question would be most appropriate for a four- to five-page research paper? How many children between the ages of 5 and 10 acted out in school du
Capitalism falls under a economic system.
How did the u.s. acquire the mexican cession
Which additional word in the sentence should be capitalized? Can you help me, officer, to find my lost dog? A. Officer B. Help C. Dog D. Lost
What is a major goal of the Aspire test?
Who is the most powerful member of the House of Representatives? A. The President of the House B. The House Whip C. The Speaker of the House D. The Majority Par
Sue is 17 years old and believes she is overweight. Which would be the best strategy for maintaining her health?