aspencer6940 aspencer6940
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7. 50. How much is the cost per pound?.

Respuesta :

ali14446x ali14446x
  • 01-12-2021
It’s 1.333333333333333 per pound

7,50 divided by three
Answer Link

Otras preguntas

How might unequal representationharm certain citizens or areas of a state?
why was the phalanx the most powerful millitary formation?
Please help me with this find the surface area
In straight-line depreciation, if a car is purchased for $28,000 and is depreciated over 10 years, then what is the annual depreciation amount? A. 2000 B. 2400
Why did confederate general hood march in the opposite direction of sherman??
Read the quote from President Wilson’s letter to the National Child Labor Committee. “As the labor situation created by the war develops I am more interested t
In the triangle below, what ratio is cotθ? 12 over 13 5 over 13 5 over 12 12 over 5
If an element has a charge of 3+, how many more protons does it have than electrons?
Speaker 1: a national government needs to be strong to be able to function efficiently. speaker 2: the most important concern for a government is to evenly bala
Why werent the articles of confederation successful in governing the new nation?