alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

What unions were open to African Americans in the 1920s?
Create the shortest poem ever in world history. This you do, your name could be on the Guiness World Records!
The atomic number of an atom identifies the number of protons in its nucleus. If the overall charge on the atom is neutral, what must the atomic number also ide
Two number cubes are rolled --one blue and one yellow. Find the probability that the blue cube is less than 3 and the product is 8.
make a short dialogue about the introduction!
What is party-as-organization?
write the ratio as a fraction in simplest form. 16ft to 6yd
make a short dialogue about the introduction!
Give an example of oxidation reaction which can be a nuisance
Which words in the sentence make up the appositive phrase? The winner of the art contest was Tiffany, my youngest cousin. A. was Tiffany B. of the art contes