kelseyannstewart2007 kelseyannstewart2007
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

A Toffee costs 15% more than a mint costs & 80. What is the price of a Toffee​

Respuesta :

twoweeks
twoweeks twoweeks
  • 01-11-2021

Answer:

the price of Toffee is 92

Step-by-step explanation:

first we have to find 15% of 80 which is

15/100 × 80= 12 than we add it with 80 because the toffee is 15% more than a mint and therefore we get 80+12=92

Answer Link

Otras preguntas

12. A gallon-sized storage bag with the corner cut makes a good substitute pastry bag. True False
Because of the defeat of the Spanish Armada, what part of U.S was Great Britain able colonize?
can someone please help me answer this?
Emily ended up using 7/3 cups of flour in a recipe for cookies express the amount of flour that she used as a decimal
Find an expression in simplest form for the verbal description The total pay for twelve hours of work at a base of p per hour plus a temporary raise of $3.50 pe
use the following terms in sentence the explains the relationship between the terms. a. globe d. map​
I need to do this but i really don’t know what to write about so can everyone help me and just put something nice i should put
is climate change man-made or natural
why capitalism will always fail
use the following terms in sentence the explains the relationship between the terms. a. globe d. map​