jessicajung
jessicajung jessicajung
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

jasmine bought 3 games and 2 dvds for 58. john bought 1 game and 4 dvds for 46. determine the price for 1 game and 1 dvd.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-01-2017
[tex]*) Equations \\ \\ Jasmine: 3g+2d = 58 \\~~~~~~~~~~~~~~~ d=29-1.5g \\ \\ John: 1g+4d = 46 \\ \\ *)~Substituting \\ \\ g+4(29-1.5g)=46 \\ g+116-6g=46 \\ 5g=70 \\ \boxed {g=14} \\ \\ d=29-1.5*14 \\ d=29-21 \\ \boxed {d=8} \\ \\ *) ~Solution \\ \\ x=g+d \\ x=14+8 \\ \boxed {x=22}[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

A farmer can spend no more than $4,000 on fertilizer and seeds. The fertilizer costs $2 per pound and seeds cost $20 per pound. To summarize the situation, the
Which is NOT found in a prokaryotic cell? a Cell membrane b Cell wall c Cytoplasm d Nucleus
how many elements in nature are there and what are they
What is the value of x in the figure? Enter your answer in the box.
What is the answer ?
Which of the following is a continuous random variable? a. The number of employees in an office B. The salaries of employees in an office C. The numbers of prin
Rewrite the following logarithm. log⁡xy
Need help answering this
A timline is necessary : A.for every goal B.for every academic goal C.for every life goal D.for every high school goal
Which answers is it a b or c