s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

why did president Truman believe that the United States should sign the North Atlantic treaty
write an equation in point-slope from for the line that has a slope of 6and contains the point (-8, -7)
what does ich hoffe, dass Sie und Ihre Familie geht es gut
what years did the cattle drives take place from
find the slope of the line described by x - 3y =-6.
13. (1 pt) Who was Hiram Bingham? A. a Harvard-trained archaeologist who first explored the Maya ruins at Tikal B. a Yale-trained explorer who first discover
write an equation in point-slope from for the line that has a slope of 6and contains the point (-8, -7)
What is the prefix of active
How many ping pong balls would it take to fill a classroom that measures 22 feet by 16 feet by 9 feet? (Assume that a ping pong ball has a diameter of 1.5 inch
two sisters, jenny and penny, play on the same basketball team. last season they scored a combined total of 458 points. jenny scored 192 of the points. write an