pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

The layer of ISO/OSI that enables someone to access network is Options:(a) application(b) data-link(c) physical (d) session ​
As an inventory manager, you must decide on the order quantity for an item. Its annual demand is 679 units. Ordering costs are $7 each time an order is placed,
Two boats left a base camp at bearing of S60°E and S50°W at speeds of 50km/h and 70km/h respectively. Find the distance between the both boats after two hours.
Plants require nitrogen fixed in compounds to grow. A higher the percentage of nitrogen results in improved plant growth. Which compound should you add to your
CORRECT ANSWERS ONLY PEEPS- this is 7th grade math on khan academy and if ur answer is incorrect, ill report yalll
3. Magnetite is a) Natural magnet (b)Artificial magnet (c) Not a magnet ​
Anyone have an idea how to create a NPV Spreadsheet which intakes a 6% discount factor. My actual question is very similar to this, If someone could give me a s
what is the magnification of a mirror that ​
urgent help algebra 2
find the average rate of change​